Skutki odstawienia nikotyny

Skutki odstawienia nikotyny

Podczas rzucania palenia mogą się u Ciebie pojawiać różne objawy abstynencji od nikotyny. Jedne z nich będą bardziej uciążliwe, inne mniej. Musisz jednak przez to przejść, aby ostatecznie rozprawić się z nałogiem.

Reakcje organizmu po zaprzestaniu palenia mogą występować w dwóch formach. Pierwsze z nich to skutki fizyczne, drugie to natomiast psychiczne, oba te warianty mają różne postacie objawowe.

Fizyczne reakcje organizmu

Po tym jak przestaniesz dostarczać nikotynę z papierosów mogą pojawić się bóle głowy i zatok, które będą oznaczały, iż organizm domaga się dostarczenia mu tego składnika.

Zaraz po odstawieniu papierosów możesz być pobudzony i będzie męczył Cię kaszel, co jest także normalną reakcją. Kaszel służy oczyszczeniu płuc ze szkodliwych substancji. Pij wtedy dużo wody oraz zdrowych soków owocowych.

  • W krótkim okresie po odstawieniu papierosów jesteś również bardziej narażony niż inne osoby na infekcje dróg oddechowych
  • Mogą się u Ciebie pojawić problemy związane z trawieniem oraz ogólnym spowolnieniem metabolizmu

Objawy psychiczne

  • Nerwowość, rozdrażnienie, możesz gwałtownie reagować na różne bodźce zewnętrzne
  • Stany lękowe, nerwica

Te objawy mogą, ale nie muszą się pojawiać. U niektórych osób zaprzestanie palenia przebiega bardzo spokojnie i podane objawy co prawda występują u nich, ale nie są one zbyt nasilone i odczuwalne.

Tego typu reakcje organizmu oznaczają przede wszystkim, że jego gospodarka biologiczna wraca na właściwe tory i oczyszcza się on z resztek nikotyny.

Objawy mogą zacząć występować już powyżej 24 godzin od ostatniego papierosa i utrzymywać się do 14 dni. Wszystko zależy w dużej mierze od Twojego stopnia uzależnienia oraz chęci przezwyciężenia nałogu.

Kluczową rolę będzie tutaj odgrywało Twoje nastawienie psychiczne. Musisz być przekonany, ze rzucenie palenia ma sens i cały czas  w to mocno wierzyć. Dzięki temu cały proces będzie dla Ciebie mniej stresujący i będziesz miał siłę, aby zerwać z tym raz na zawszę.